Tavan Kaplama Isı Yalıtımı Yapar Mı? Tavan Nem Ve Rutubet Yalıtımı

Tavan kaplama ısı yalıtım yapar mı, tavan nem, rutubet ve küf yalıtımı, banyo tavanları ile tavan yalıtımı konusunda faydalı bilgiler verilmektedir.

Tavan Kaplama Isı Yalıtımı Yapar Mı?

Son zamanlarda en çok sorulan sorulardan bir tanesi "tavan kaplama ısı yalıtımı yapar mı?". Aslında bu kullanılacağı yere göre değişen bir cevap. Konuyu açmadan önce öncelikle şunu söylemek istiyoruz ki; tavan kaplama eps malzemeden üretilir. Fabrikaların dışındaki imalathaneler, maliyetleri düşürmek için bazı zararlı maddeler kullanabiliyor. Bu imalathanelerin yaptığı tavan kaplamalar, uygulamadan sonra ne kadar havalandırırsanız havalandırın odada bir türlü kaybolmayan bir koku oluşturabiliyor. Aslında tavan kaplama ucuz olduğu için alınmaz. Yalıtım yaptığı ve kaliteli olduğu için alınır.

Gelelim tavan kaplama ısı yalıtımı yapar mı sorusuna. Kullanıldığı yere göre değişen tavan kaplamalar, tavana uygulandığı zaman istenilen sonucu vermektedir. Duvar için de kullanılabilir. Fakat duvarlar dış cephe ile birebir temasta olduğu için kalınlık itibariyle yeterli gelmemektedir. Hava dışarıda daha soğuktur. Fakat katlar arasında okadar hissedilmez. Bu nedenle tavana uygulanması katlar arasındaki sıcak ve soğuk hava geçirgenliğini durduracağı için hissedilir derecede yalıtım yapmaktadır. Duvarlar için 2cm, 3cm ya da 4cm lik eps levhalar kullanılmalı ve üzeri file ile sıva alçı ve saten alçı ile kapatılmalıdır. Bu şekilde yapılan uygulama, hem yalıtım hem de duvarın eskisi gibi orjinal görünmesini sağlayacaktır. Kimileri oda küçülecek diye endişelenebilir. Fakat üşümektense odanın en fazla 4cm küçülmesi pek göze gelmez. 

Oda Tavan Kaplama Uygulaması Daire Tavan Kaplama Banyo Tavan Kaplaması

Otopark ya da kullanılmayan depolarda, alan iyice kapatılmadığı için her yerden soğuk hava girebilir. Daire içinde duvara uygulanan 2cm, 3cm ya da 4cm eps levhaları bu ortamlarda tavana uygulamak en iyi çözümdür. Parke altı şilte ile ne kadar yalıtım yapmaya çalışırsanız çalışın, belirtilen kalınlıklarda eps levhalar ile alt kısımda bulunan bu otopark vb kullanım alanlarından gelen soğuğu yeterince kesmek mümkün değildir.

Terleme, rutubetlenme ve küflenme meselesine gelince; hepimiz kış aylarında camlardan süzülen su damlacıklarını farketmişizdir. Bunun nedeni soğuk ve sıcak havanın temas etmesiyle, sıcak havanın soğuyarak su damlacıkları haline gelmesidir. Gözle görülür şekilde genellikle banyolarda bu durum ortaya çıkmakdadır. Sıcak suyun yaydığı buhar, yalıtımı olmadığı için soğuk olan tavan ile temas edince su damlacıkları oluşmakta ve zamanla küflenmeye, rutubetlenmeye ve tavandaki boyanın hatta önlem alınmaz ise betonun dökülmesine kadar gidebilmektedir. Yine aynı şekilde tavan kaplama ile sıcak havanın tavana temas etmesini önleyerek banyolardaki bu sorunu çözebilirsiniz. Kenar kısımları mutlaka tavan çıtaları ya da 5cm gibi küçük ölçülerde zarif stropiyerler ile kapatmanız gerekir. Çünki tavan kapansa bile kenarlarda kalan küçük boşluklardan yine aynı sorun tekrarlanabilir.

Banyo Tavanı Rutubeti Banyo Tavanı Küflenmesi Tavan Nem, Rutubet ve Küf

Maliyet açısından daha avantajlı ve dekor duran tavan kaplamalar gittikçe yaygınlaşmaktadır. Oranlama yapacak olursak örneğin 100TL'ye yapılacak uygulama, tavan kaplama ile ortalama 20 TL ile çözülebilir. Yapıştırıcı olarak mutlaka tavan kaplamalar için üretilen akrilik esaslı mastik ya da kova yapıştırıcıları kullanınız.

Sorularınız için aşağıdaki "Görüş ve öneri bildirin, yorum yapın" bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir sonraki makalemiz olan Teras Katı Ve Çatı Katı Tavan Isı Yalıtımı başlıklı konuda teras katı ısı yalıtımı, çatı katı tavan yalıtımı, tavan ısı yalıtımı hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

06.02.2018(Güncelleme)
352
0
2.5 - 1/5

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; hakaret, kötü söz ve yasa dışı söylemler olmamalıdır. Aksi halde sistem, otomatik olarak silecektir.