Teras Katı Ve Çatı Katı Tavan Isı Yalıtımı

Teras kat tavan ısı yalıtımı için ne yapılabilir ve çatı ısı yalıtımı, çatı katı tavan yalıtımları nasıl olmalıdır detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Teras Katı Ve Çatı Katı Tavan Isı Yalıtımı

Teras katların ısı yalıtımda öncelikle en iyi verimi alabilmek için, içerden 2cm kalınlığında düz beyaz eps ile kaplanması, daha sonra dekoratif desenli tavan kaplamalarından uygulanması gerekir. Teras katlarında içerdeki sıcak hava çok yoğun olarak dışarıya kaçtığından, bu şekilde olan yalıtımdan kaçmayınız. Daire içerisinde önceden yaptırdığınız kartonpiyer var ise (alçı olan ürünlerden) mutlaka söktürünüz. Bunun sebebi; ısı köprüleri oluşmaması içindir. Bazı dairelerde bu şekilde uygulamalar yapıldığında terleme ve çillenmeler kesilmemektedir. Teras katında bu şekilde yapılan uygulamadan memnun kalacaksınız. Terasınızın zemininden içeriye su damlatıyorsa eğer, burada yapacağınız öncelikle dışardan su sızıntısını önlemek olacaktır. Bunun için çift bileşenli su yalıtım malzemeleri kullanmanız yeterlidir. Çünki; "tavan kaplama su yalıtımı yapmaz".

Çatı Katındayım, Yalıtım Sağlayabilir Miyim?

Çatı katlarında ki yalıtımlar da teras katlarındakiler gibi sorunludur. Çatı katında genelde alçıpan uygulama olduğundan dolayı, terleme ve küflenmeler olmaktadır. Bunun nedeni ise; dışardaki soğuk hava içerdeki sıcak hava ile birleştiğinden hem rutubet yapmakta, hemde oksitlenmeler ile tavanlarımız çillenmelere maruz kalmaktadır. Bunun çözümü ise, öncelikle tavan kaplamanın yapılması ve daha sonra kenarlara stropiyer veya çıtalar ile soğuk havanın girmesini, sıcak havanın çıkmasını engelemektir. Çatı katında yalıtım yapılmadan enerji tasarrufu sağlamak ve içeriyi ısıtabilmek nafile olacaktır.

Çatı katlarındaki ısı yalıtımını ve yazın serinlemeyi sağlayabilmek için yapmamız gereken: Isı yalıtım için çatı katımızın tavanını temiz bırakıp öncelikle 2cm köpük ile kaplamalıyız. Daha sonra 12mm kalınlığında olan eps tavan kaplama malzememizi uygulamalıyız. Bu şekilde yaptıktan sonra mutlaka kenarlara eps çıta yada eps stropiyer ile ısının kaçmayacağı şekilde uygulamalıyız. Çatınız ister ahşap olsun ister beton olsun, isterse alçıpan olsun, tavan kaplama malzemesi her tavana uygulanabilir.

Bir sonraki makalemiz olan Tavan Kaplama Ahşap Üzerine Olur Mu? başlıklı konuda tavan kaplama ahşap üzerine olur mu, ahşap üzeri tavan kaplama hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

23.01.2018(Güncelleme)
523
0
3.5 - 1/5

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; hakaret, kötü söz ve yasa dışı söylemler olmamalıdır. Aksi halde sistem, otomatik olarak silecektir.