Yalıtımlı Tavan Kaplama Ve Tavan Isı Yalıtımı

Yalıtımlı tavan kaplamalar hangileridir, tavan ısı yalıtım nasıl olmalıdır ve tavanda yalıtım önemi anlatılmaktadır.

Yalıtımlı Tavan Kaplama Dekorları

Yalıtımlı Tavan Kaplama; Tavan kaplama malzemesinin üretim amacı esasen yalıtım amaçlıdır. Eps malzemeden üretilir ve ebatları 50cmx50cmx12mm kalınlıklardadır. Tavan kaplama şartlarına uygun olarak uygulandığında, yalıtım olarak çok iyi sonuçları vardır. Tavan kaplama uygulamasını yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları; ısı iletken soğuk iletken kısımların tamamen kapatılmasıdır. 

Tavan Kaplama Yalıtımı Nasıldır?

Banyolarda tavan kaplama nem, rutubet, küf ve terlemeleri keser. Salonlarda ve mutfaklarda oluşan soğuk hava ve terlemeyi önler. İç dekorasyonda kolayca uygulanabilen tavan kaplama malzemesini çok kısa sürede ve az maliyet ile yapabilirsiniz. Eps'den üretilen tavan kaplama malzemesi -15 derecede bile 0,5 cm soğuk iletkenliği vardır. Bu demek oluyor ki; dışarıdaki soğuk havayı içeri almaz, içerdeki sıcak havayı dışarı çıkarmaz. Sıkça rastladığımız sorunlardan bir tanesi, daire içindeki sıcak havanın dışarıya çıkmasıdır. Bu israfı önlemenin en güzel yolu ise, eps kaplama malzemesinin ısı köprülerini tahliye etmeyecek şekilde yapılmasıdır.

Isıyı İçeride Nasıl Tutmalıyız?

Tavanınızı kaplamadan önce temizlemelisiniz. Bundan sonra kenarlarda 1-2 cm boşluk bırakarak kaplamayı yapmalısınız. Daha sonra kenarlarda oluşan boşlukları eps çıta veya stropiyerler ile kapatmalısınız. Kenarlarda önceden yapılan alçı kartonpiyer ve lamba göbekleri var ise, mutlaka sökülmeli ve epsden üretilen lamba göbekleri ve stropiyerler takılmalıdır. Göreceksiniz ki tavan kaplama içerdeki sıcak havayı dışarı çıkarmıyor. Hem dekoratif hem tasarruflu, ayrıca zamandan kazandıran bir üründür. 

Teras Yalıtımı Nasıl Yapmalıyım?

Teraslar son kat ve düz ayak yerlerdir. Yalıtım değerlerine bakıldığında ortalama %80'i yalıtımsız ezber uygulamalardır. Dışarda soğuk hava olduğunda ve içerde sıcak hava olduğunda, mekanda birleşen oksitlenmeden dolayı terleme, nem, damlama, küf, rutubet ve tavanlarda duvarlarda çillenmeler olmaktadır. Bunun en büyük sebebi tersaların yalıtımsız olmasıdır. Bu nedenle evinizi ısıtamazsınız, yazında serinletemezsiniz. Daha detaylı bilgi için, "teras katların yalıtımı nasıl olmalıdır?" bölümümüzü mutlaka okuyunuz.

Bir sonraki makalemiz olan Tavan Kaplama Isı Yalıtımı Yapar Mı? başlıklı konuda tavan ısı yalıtımı, tavan kaplama ısı yalıtımı yapar mı, tavan nem yalıtımı, tavan küf yalıtımı, tavan rutubet yalıtımı, banyo tavan yalıtımı hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

10.12.2017(Güncelleme)
477
0
3 - 1/5

Bu Makale İle Alakalı Ürünler


Görüş ve Öneri Bildirin, Yorum Yapın
Fotoğraf
 
Gönderileriniz; hakaret, kötü söz ve yasa dışı söylemler olmamalıdır. Aksi halde sistem, otomatik olarak silecektir.